arrow-right cart chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up close menu minus play plus search share user email pinterest facebook instagram snapchat tumblr twitter vimeo youtube subscribe dogecoin dwolla forbrugsforeningen litecoin amazon_payments american_express bitcoin cirrus discover fancy interac jcb master paypal stripe visa diners_club dankort maestro trash

Shopping Cart


Dog Food

Is It Cheaper To Make Your Own Dog Food

is it cheaper to make your own dog food dog next to piggy bank

Is it cheaper to make your own dog food?

A nutritionally complete and balanced, homemade diet for a 30-pound dog costs around $3.52 per day, or if using organic ingredients – around $5.58 per day. This is about two to four times the price of commercial kibble of the same quantity. However, it is half the cost of commercial canned wet dog food.

Given the fact that if using commercially available formulas, you will need to combine kibble with wet foods, making your own dog food turns out to be the cheaper option. Not to mention that it is healthier.

It should also be noted that there is the option to have fresh dog food delivered to your home but this service comes with a significantly heftier price tag.

Finally, feeding homemade diets will save you more money in the long run. Just imagine the vet bills due to diet-related health issues or the canine behaviorist bills due to diet-related behavior issues.

0 comments


Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published